Ile kosztuje stworzenie strony internetowej?

Decydując się na stronę internetową musimy się liczyć z kosztami jakie przyjdzie nam zapłacić osobie która będzie odpowiedzialna za jej zaprojektowanie. Na jej wielkość składa się kilka czynników które poniżej postaram się wam pokrótce przytoczyć i o nich trochę opowiedzieć.

Co chcemy osiągnąć poprzez stronę internetową?

Pierwszym krokiem jaki powinniśmy spełnić jest odpowiedź na pytanie do czego nam ta strona jest w ogóle potrzebna. Z mniejszymi kosztami będzie się wiązać witryna na przykład dla firm lokalnych (remontowych, przychodni lekarskiej), która będzie dla nich wizytówką. Umieścimy w niej tylko podstawowe informacje na ich temat jak nazwa, adres, kontakt oraz to czym się oni zajmują. Taka firma nie musi dbać o osiągnięcie sukcesu w Internecie ani nie będzie prowadzić działań marketingowych. Należy pamiętać, że właściciel w takiej witrynie nie będzie mógł samodzielnie edytować treści i będzie musiał do tego posiadać pomoc programisty, co jest dodatkowo płatne.

Inaczej ma się sytuacja dla przedsiębiorców dla których przyszłość firmy wiąże się z chęcią posiadania na przykład sklepów internetowych. W ich przypadku strona będzie bardziej rozbudowana na przykład w system CMS (możliwość edytowania treści podstron przez nas samych), w dodatki, które pomogą im osiągnięcie wysokich pozycji w wyszukiwarce Google czy może taka strona będzie zintegrowania z portalami społecznościowymi. Takie dodatki wiążą się automatycznie z większymi nakładami finansowymi.

Wybór wykonawcy i jego możliwości

Drugim etapem będzie wybór firmy, która zaprojektuje nam wymarzoną stronę. Zapamiętajcie, że w jedno popołudnie nie da się tego zrobić, więc jak ktoś się ogłasza, że jest w stanie temu podołać to się po prostu na tym nie zna. Twórcy stron zazwyczaj swoją pracę rozpoczynają od rozmów z klientem oraz od sporządzenia umowy ze szczegółową specyfikacją. Muszą stworzyć kilka propozycji graficznych, które będą spełniać swoją funkcjonalność, a to wymaga dużej ilości czasu spędzonego na projektowaniu. Zazwyczaj za koszt uznają czas jaki spędzili nad daną stroną, czyli ich stawką będzie roboczogodzina. Należy również pamiętać o kosztach związanych z utrzymaniem strony. Powinno się dodatkowo opłacać co roku jej domenę (adres internetowy) oraz hosting (całodobowy serwer w którym są trzymane dane, zdjęcia czy filmy które są zamieszczane na stronie).

Podsumowanie

Żyjemy teraz w czasach, gdzie pieniądz ma wielkie znaczenie, czasami jednak warto trochę więcej ponieść kosztów na nowoczesną stronę internetową z prostego powodu. Dostaniemy wtedy dobry jakościowo produkt dzięki któremu będziemy mogli dobrze wypromować swoją firmę, w którą włożyliśmy tyle pracy aby dobrze dalej prosperowała. Warto się rozeznać który twórca będzie dobry, choćby poszukać opinii na jego temat w Internecie lub z polecenia od znajomego, który będzie wiarygodnym źródłem informacji.

Nie da się jednak jednoznacznie powiedzieć ile będzie kosztować zaprojektowanie danej strony internetowej. Więc jeśli chcesz wiedzieć choć w przybliżeniu ile za to zapłacisz możesz skorzystać z formularza, który jest umieszczony na stronie. Serdecznie zapraszam do skorzystania z niego.