sklep internetowy
Sklep internetowy – koncepcja, wykonanie, klient

Sklep internetowy to nie tylko miejsce w którym możesz kupić sobie jakąś rzecz, ale również jest to sposób dla wszystkich osób na całym świecie na założenie swojego własnego biznesu, który można prowadzić nawet nie wychodząc z domu. Aby to przedsięwzięcie się udało należy mieć dobry pomysł oraz firmę, która pomoże wam wprowadzić go na rynek i w Internet. Poniżej dowiecie się co należy zrobić aby taki sklep stworzyć oraz na co zwrócić uwagę aby wybił się w świecie wirtualnym.

Koncepcja

Pierwszym ważnym etapem budowy takiego sklepu jest stworzenie jego koncepcji. Na  samym początku skup się na analizie rynku konkurencji oraz popytu i podaży tych produktów, które zdecydowaliśmy się sprzedawać. Należy się dowiedzieć czy w ogóle taki sklep ma szansę się rozwinąć i czy klienci będą takimi artykułami zainteresowani. Jeśli nie macie o tym zielonego pojęcia, to możecie wynająć do tego profesjonalną firmę, która zajmie się wszystkimi takimi rzeczami. Poradzi wam również jakich narzędzi e-marketingu użyć, by dotrzeć do jak największej ilości osób. Jednak aby się wszystko powiodło przygotuj biznesplan, w którym znajdą się twoje założenia, strategie, cele oraz czas ich realizacji. Pomyśl również o planie zapasowym, przecież nie zawsze się wszystko udaje.

 Wykonanie

Kolejnym krokiem po koncepcji będzie wykonanie waszego przyszłego sklepu. Aby to wszystko zadziałało musicie współpracować z agencją, którą do tego wynajęliście. Pamiętajcie aby nie zaniedbywać tej sprawy, przecież bez waszej ciężkiej pracy to się nie uda.

Projekt takiego sklepu to coś więcej aniżeli stworzenie zwykłej witryny internetowej. To centrum obsługi klienta, ale nie takiego zwykłego sklepu stacjonarnego, gdzie klient może sobie produkt obejrzeć na miejscu. To miejsce gdzie wszystko musi być dopasowane do klienta oraz konkurencji. Gdzie należy być na bieżąco ze zmienną treścią oferty oraz struktury sklepu. Taka witryna powinna być co rusz modernizowana o nowe moduły albo wyłączana o te elementy graficzne czy też aplikacje, które nie są już po prostu potrzebne. Sami również możecie powziąć decyzję o odświeżeniu strony internetowej, co będzie niewątpliwie od czasu do czasu dobrym krokiem. Cały proces budowy sklepu opiera się na  zasadach e-brandingu, architektury informacji oraz użyteczności strony. Dopasujcie się do klienta, a nie do samych siebie, to będzie klucz do waszego sukcesu.

 Pozyskanie klienta

Sama oferta sklepu czy jej dobre wykonanie to nie wszystko. Liczy się również reklama waszego nowego dobytku. Przecież aby całe to przedsięwzięcie się udało musicie mieć klientów, którzy będą od was kupować wasze produkty. Dlatego też dużo energii powinniście włożyć właśnie w strategie ich pozyskania, przez co będziecie mogli budować swoją pozycję na rynku.

Oprogramowanie sklepu internetowego

Sklep internetowy nie działa tak jak zwykły sklep odzieżowy od 9 do 17. Istotą takiego właśnie biznesu powinna być obsługa całodobowa. Jednak wiadomo nikt nie będzie siedział przed komputerem tyle czasu ani nie zatrudni do tego pracowników, z prostej przyczyny, nie opłaci się to wam. Wystarczy tylko raz zainwestować w profesjonalne oprogramowanie, które pomoże wam w tym niewielkim problemie. Pomaga ono w zarządzaniu sklepem i produktami oraz sprawia że wdrożone webusability jest przejrzyste, funkcjonalne, proste w obsłudze i profesjonalne. W ten o to sposób z prostego sklepu internetowego stworzycie interaktywne narzędzie dla każdego klient.

 Pozycjonowanie sklepu internetowego

Warto również pamiętać o pozycjonowaniu waszego sklepu. Lepiej jest się znaleźć na pierwszych pozycjach w wyszukiwarce Google, wtedy to będziecie mieć większą pewność, że wasz produkt docelowy będzie zareklamowany nie tylko na rynku lokalnym, ale również może i krajowym. Najlepiej na starcie zainwestować w to trochę swojego kapitału i zlecić tą robotę profesjonalnej firmie, która się na tym zna. Potem w przyszłości będziecie mogli cieszyć się popularnością sklepu i zarobionym zyskiem z rosnącej sprzedaży. Więcej o samym pozycjonowaniu, w jaki sposób się ono odbywa, pisałem już wcześniej i tam was właśnie odsyłam jeśli chcecie się o tym zjawisku czegoś więcej dowiedzieć.

 Moduły sklepowe

Ważna rolę odgrywają również moduły sklepowe które będą dedykowane potrzebom twojego przedsięwzięcia. Możecie skorzystać np. z newslettera, który będzie za zgodą klienta wysyłał mu informacje handlowe na temat waszego asortymentu, jak aktualną ofertę, promocje czy akcje rabatowe.

Takim modułem może być również pole do wpisywania recenzji na temat waszych produktów. Wtedy to klienci będą mogli wystawić opinie do zakupionych przez nich artykułów. Mogą się one przyczynić do zwiększenia wiarygodności oraz zaufania klientów co do waszego sklepu. Jeśli te opinie będą dobre, to potencjalny kupujący ją przeczyta i może zamówi coś od was, a nie od konkurencji.

 Target dla sklepu internetowego

Warto również określić również grupę docelową dla której zamierzamy sprzedawać swoje produkty. Nie kończy się ono tylko na etapie planowania, ale ciągnie się również wtedy gdy sklep już w pełni działa. Rynek i moda się zmienia, wiec warto również szukać innych grup docelowych dla swoich produktów. Target możemy podzielić na trzy części, czasowy, geograficzny oraz target że względu na status socjoekonomiczny.

Ten pierwszy będzie rozwijał działania marketingowe naszego sklepu, wtedy gdy  reklama nie będzie tylko widoczna na naszej stronie internetowej, ale również i poza nią. Działa to wtedy na zasadach prawdopodobieństwa, że w danym momencie dana grupa docelowa będzie siedziała przed komputerami. Można przecież przewidzieć które osoby będą korzystać z Internetu na przykład wieczorami, gdy próbują sobie odpocząć przed laptopem po ciężkim dniu pracy. Target czasowy określa w którym momencie dana reklama ma się pojawić na stronie sklepu jak i poza nią i w którym momencie ma zniknąć.

Target geograficzny polega na określeniu z jakiego regionu kraju czy Europy pochodzi dana grupa docelowa. Jeśli będziemy już to wiedzieć, to czasami nie warto naszej reklamy pokazywać w tych miejscach w których dana społeczność nie będzie zainteresowana naszymi produktami. Szkoda wtedy marnować naszego kapitału na coś co może się w danym miejscu nie sprzedać.

Pamiętajmy aby działania promocyjne naszego sklepu jak i jego wygląd dopasować do wykształcenia, trybu życia czy możliwości finansowych naszych potencjalnych klientów. Tak jak w przypadku wystawy tradycyjnego sklepu, gdy klient podświadomie poczuje że będzie tam na przykład za drogo, a nie będzie miał na swoim koncie bankowym za dużo pieniędzy, to tam nie zawita i nic nie kupi. Tak samo jest w przypadku sklepu internetowego, wiec gdy zależy wam na takich klientach warto pomyśleć o ich statusie socjoekonomicznym oraz dopasować tak swoją stronę główną aby z większą chęcią ten klient do was wszedł.

Najważniejszy jest klient

Klient, klient i jeszcze raz klient, tylko on się dla was powinien liczyć. Sklep bez kupujących nigdy nie odniesie sukcesu. Pod nich wykorzystujcie najlepsze dostępne narzędzia techniczne już nawet w trakcie projektowania sklepu. Starajcie się, aby po zakupie był zawsze usatysfakcjonowany. Możecie być wtedy pewni, że właśnie te dobre opinie sprawią, że nowi klienci będą do was zawsze zaglądać i coś kupować.