Ważnym elementem który musimy wziąć pod uwagę przy stworzeniu własnej strony internetowej jest znalezienie takiej firmy która spełni nasze oczekiwania co do jakości, estetyki i formy wypromowania naszej firmy lub oferty. Ale na tym nasza praca się nie kończy. Aby stworzyć doskonałą witrynę internetową musimy odpowiedzieć na szereg pytań oraz zatwierdzić to co wykonali dla nas projektanci. W niniejszym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie jak tworzenie stron internetowych wygląda od strony zleceniodawcy i co musimy wiedzieć aby pomóc wykonawcy w stworzeniu strony która zaistnieje w sieci.
Jaki jest cel stworzenia witryny?
Na wstępie zadajmy sobie pytanie po co chcemy stworzyć witrynę internetową, jaki jest jej cel. Czy chodzi nam o to aby można było w Internecie znaleźć informacje o firmie, dane kontaktowe oraz ofertę jaką posiadamy, a te informacje są aktualizowane sporadycznie. Czy może chcemy sami zarządzać daną stroną, aby aktualizować na bieżąco wszystkie wydarzenia, które zachodzą w prowadzonej przez nas działalności. Aby było to możliwe musimy posiadać strony które posiadają System Zarządzania Treścią w skrócie CMS. Oprócz tego o czym pisaliśmy należy również zwrócić uwagę na swoich odbiorców oraz jakie mają oczekiwania w stosunku do nas. To ich zdanie się liczy najbardziej, gdy chcemy coś wypromować lub sprzedać, a dzięki odpowiednio wykonanej stronie internetowej możemy tego dokonać.
System Zarządzania Treścią o której była mowa powyżej to system dzięki któremu sami będziemy mogli zarządzać swoją stroną internetową, o tym co będzie w niej zawarte oraz jaki tekst do niej wprowadzimy. Przy tej aplikacji nie musimy znać się na tworzeniu kodów HTML. Działa ona za pomocą systemów „okienkowych”, które przypominają niektóre programy tekstowe. Niektóre firmy tworzące strony internetowe mogą nam zaoferować dostęp do aplikacji demo takiego systemu, dzięki czemu będziecie mogli przećwiczyć działanie tego programu.
Szata graficzna strony www
Zleceniodawca ma również duży wpływ na wygład czyli szatę graficzną strony internetowej. Wykorzystuje się do tego informacje o firmie, oraz materiały jakie dostarczy się twórcy strony. Projekt graficzny powinien być tak stworzony, aby spełniał nasze oczekiwania i gdy mamy jakieś zastrzeżenia, to powinni Oni wprowadzać poprawki, które my zaakceptujemy. Jeśli będziemy mieć jakieś „ale” to firma która tworzy nam witrynę nie będzie zaczynała pracy nad kolejnymi etapami.
Funkcjonalność
Przy tworzeniu stron internetowych ważnym elementem jest również jej funkcjonalność, która zależy od tematyki oraz branży w jakiej działa zleceniodawca. Internauta, który posiada niewielkie umiejętności w poruszaniu się w Internecie powinien w szybki i efektywny sposób znaleźć to czego szuka. Witryna nie powinna posiadać takich elementów, które będą spowolnić nasze działania i zmuszą użytkownika do zastanawiania się i myślenia, gdzie to może być. Już proste strony posiadają takie moduły jak wyszukiwarkę czy formularz kontaktowy. Warto samemu poszukać co nam się podoba aby zwiększyć funkcjonalność naszej strony i porozmawiać na ten temat z wykonawcą, który również coś nam doradzi.
Jaki adres strony internetowej?
Domena to po prostu adres internetowy, który będziemy musieli wybrać jeśli chcemy aby dana strona mogła wystartować w sieci. Domenę możemy podzielić na dwie części, pierwsza to nazwa, druga zaś rozszerzenie. Nazwa to fraza dzięki której będziecie chcieli wypromować witrynę, a rozszerzenie to kategoria domeny. Może ona określać kraj pochodzenia, kategorię strony czy region. Najlepiej to wyjaśnić na prostym przykładzie. Mamy domenę iarea.pl, gdzie iarea to nazwa, natomiast ta część po kropce pl to rozszerzenie, w tym przypadku to kraj pochodzenia, czyli Polska. Zarejestrowanie nazwy domeny może nastręczyć trochę trudności. Choć wiemy jaki chcemy adres, to przed rejestracją musimy sprawdzić czy dana domena już istnieje. Możemy tego dokonać w internetowej wyszukiwarce dostępnych domen. Jeśli mamy już taki adres to następny krok to jego kupno w firmie która je rejestruje. Posiadamy ją tylko przez określony czas, zazwyczaj jest to 1 rok i jeśli chcemy aby działała dłużej to musimy ją opłacić na kolejny okres po zakończeniu poprzedniego. Jeśli chcecie aby zapamiętano adres naszej witryny, najlepiej aby jej nazwa była krótka i łatwa do zapamiętania. Wybierajcie po prostu nazwę firmy albo produkt wiodący w ofercie danego producenta, może być nawet usługa.
Gdzie chcemy przechowywać dane zamieszczone na stronie?
Jeśli budujemy stronę internetową to wprowadzamy do niej różne dane, pliki, zdjęcia, dokumenty czy jakiś podkład muzyczny. Te elementy nie mogą być przechowywane w takim przypadku na zwykłym komputerze czy laptopie z łączem internetowym z prostej przyczyny jest po prostu za słaby. Tego typu usługi świadczą firmy hostingowe, które posiadają do tego dobrze przystosowany sprzęt, który jest bardzo wydajny i dobrze klimatyzowany. Takie firmy oferują serwer, w którym właściciel zapisuje na twardym dysku swoją stronę, a do określonego serwera kieruje natomiast adres internetowy. Działanie takich dysków musi być bardzo dobre, Internet niezawodny oraz powinna być prowadzona ścisła kontrola oraz ochrona przed atakami hackerskimi. Hosting tak jak w przypadku domeny jest opłacany zazwyczaj na rok i można go przedłużyć na kolejny jeśli będziemy zadowoleni z danej firmy, która prowadzi taką usługę. Istnieje możliwość użycia bezpłatnego serwera, ale zazwyczaj taka opcja posiada kilka ograniczeń, jak umieszczane reklamy, ograniczenie przestrzeni dyskowej, czy brak ochrony kont.
Powołanie do życia witryny w sieci
Ostatnim etapem, który jest powodem do uśmiechu to uruchomienie strony w sieci. Można to zrobić od razu, choć istnieje możliwość przetestowania czy działa bez zakłóceń na serwerach testowych. Jednak na tym etapie nie kończy się nasza praca, powinno się dany serwis wypromować, a jeśli zdecydowaliśmy się na CMS to będziemy musieli wraz ze zmianami w firmie wprowadzać również zmiany na swojej nowej witrynie.