tworzenie strony internetowej
Jak wybrać dobrego twórcę strony internetowej?

Na dzień dzisiejszy aby firma, którą prowadzimy zasłynęła na rynku nie tylko lokalnym, ale również krajowym czy też światowym, powinna mieć dobrej jakości stronę internetową. Jeśli już się na nią zdecydowaliśmy spadnie na nas obowiązek znalezienia wykonawcy, który ją zaprojektuje. Dla osób, które nie mają jako takiej wiedzy  w tym zakresie, poniższy artykuł powinien choć w małym stopniu pomóc w tej kwestii. Abyście byli pewni, że wybierzecie dobrze, poznacie kilka czynników, które wpływają na to, że dany wykonawca jest dobrym projektantem jak i również uczciwym przedsiębiorcą.

Jakość wykonanych przez wykonawcę stron www

Na początku zacznijcie swoje poszukiwania od stron internetowych twórców oraz prac które do tej pory wykonali. Przyjrzyjcie się czy jest w nich coś co się wybija, czy nie wykorzystują przestarzałych technologii, czy są one czytelne, dostosowane do danej branży. Zwróćcie uwagę czy dana strona szybko się wczytuje (zróbcie to na wszystkich przeglądarkach jakie posiadacie, gdyż na każdej dana strona może inaczej wyglądać), czy szata graficzna jest poprawnie wyświetlana oraz czy możecie znaleźć daną witrynę w wyszukiwarce na przekład w Google. Jeśli dane strony nie posiadają wyżej wymienionych cech to możemy się bać, że nasza również może wyglądać podobnie. Radziłbym zrezygnować z takiego wykonawcy i poszukać gdzie indziej.

Referencje

Drugim punktem jeśli jesteście zainteresowani daną firmą jest sprawdzenie ich referencji. Watro wiedzieć czy jest uczciwa i rzetelna. Możecie tego dokonać za pomocą opinii zawartych w Internecie czy też na portalach społecznościowych. Dobrym pomysłem będzie kontakt telefoniczny z kilkoma firmami, które już korzystały z ich usług. Z pierwszej ręki będziecie wiedzieć czy warto z nimi współpracować, czy też lepiej z nich zrezygnować. Warto również się dowiedzieć w jaki sposób dana firma pracuje. Czy posiadają jakiś harmonogram prac i czy będziecie informowani na bieżąco o postępujących etapach.

Kontakt z klientem oraz proces realizacji projektu

Warto również zwrócić uwagę na to czy łatwo możemy się skontaktować z danym wykonawcą. Jeśli długo nie odpowiada na maile, czy też nie odbiera telefonu za każdym razem gdy do niego dzwonicie, to nie ma co nim zawracać sobie głowy tylko szukać dalej. Natomiast jeśli jest odwrotnie to warto się dowiedzieć jak będzie wyglądał proces realizacji projektu. Już z samej rozmowy możecie stwierdzić czy będzie cechował go profesjonalizm. Zapytajcie się czy zawiera on w ogóle umowę na realizację projektu, a jeśli tak to co będzie w niej zawarte. Ważne jest aby znalazły się w niej punkty odnośnie pomocy przy obsłudze strony w przypadku jakiś problemów, przeniesienia na zleceniodawcę praw autorskich do strony, gwarancja wykonania projektu zgodnie z ustalonymi wytycznymi, a także czy materiały wykorzystane na stronie są wolne od roszczeń osób trzecich. Pamiętajcie o terminie realizacji usługi. Jeśli nie będzie go określonego w umowie, to nie będziecie pewni czy usługa będzie zrealizowana w terminie. Istnieje jednak jeden warunek, sami musicie dotrzymywać terminów przesyłania materiałów oraz danych, które będą potrzebne w realizacji projektu. Jeśli tego nie zrobicie to wasza strona internetowa nie będzie mogła ujrzeć światła dziennego.

Hosting, domena, CMS

Ważnym czynnikiem na który powinniście zwrócić uwagę to nie tylko wizualna strona witryny. Należy pamiętać również o usługach hostingowych i domenie. Zapytajcie się czy dokonają oni rejestracji za was, czy może sami będziecie się musieli z tym borykać. Mogą wam zaproponować korzystanie z ich serwera. Wtedy to należy sprawdzić jego parametry. Dowiedzcie się jaki będzie koszt ich utrzymania i czy będzie to tylko na rok czy też może na kilka lat.

Ważna jest również instalacja strony na docelowym serwerze. Upewnijcie się, że zrobią to za was, bo jeśli nie to wy sami będziecie musieli to zrobić.

Jeśli wasza strona będzie wyposażona w system CMS, najlepiej aby wykonawca dostarczył wam wersję demo oraz instrukcję obsługi tego programu.

Koszt

Na koniec zostaje nam koszt jaki będziecie musieli ponieść za realizację usługi. Znajdą się firmy które chcą astronomiczną cenę za wykonaną usługę oraz takie za które zapłacimy mniej. Jednak nie warto zwracać na to uwagę. Ci najtańsi mogą zrobić coś dobrego jak i Ci co biorą najwięcej. Dlatego należy przeprowadzić badanie danych firm, które się nam podobają i na podstawie tego wybierać, a nie na podstawie ceny. Wtedy będziecie mieć jako taką pewność, że trafiliście dobrze.