Będąc na spotkaniu z przyjaciółmi dowiadujemy się różnych rzeczy, np. o pewnym internetowym sklepie kosmetycznym. Ma on do zaoferowania naturalne, ekologiczne produkty pochodzące z dobrze dysponującej na rynku firmy. Jesteśmy pod wrażeniem produktów przedstawianych przez przyjaciół i z zainteresowaniem wypytujemy skąd się o nich dowiedzieli. Po zakończonym spotkaniu, z ciekawością szukamy opinii innych klientek na temat tych produktów czy firmy, które znajdujemy w e-sklepie czy też na różnych forach lub Facebooku.
Buzz Marketing – definicja
Buzz Marketing, czyli marketing szeptany to nic innego jak wywoływanie u ludzi pozytywnych rekomendacji odnośnie produktu, marki czy usług. Z angielskiego słowo „buzz” oznacza buczenie, brzęczenie, robienie hałasu, czyli właściwie to co chcemy osiągnąć – rozgłos. Jest to pewne działanie marketingowe, które ma na celu dotarcie z przekazem marketingowym do odbiorcy za pośrednictwem bezpośredniego, uchodzącego za spontaniczny, przekazu ustnego. Takim przekaźnikiem informacji może być bezpośrednia dyskusja lub opowiadanie.
Marketing szeptany cieszy się ostatnimi czasy dużym powodzeniem i jest często stosowany w internecie, gdyż internet dostarcza bowiem narzędzi, za pomocą których możemy dalej przekazywać informacje, a także budować sieci społeczne. Marketing szeptany z powodzeniem możemy prowadzić na blogach, forach czy portalach społecznościowych. Buzz marketing jest często błędnie oceniany jako marketing wirusowy, ale w praktyce jest on znacznie szerszym pojęciem niż marketing wirusowy.
Różnica pomiędzy procesem podejmowania decyzji konsumenckiej a marketingiem plotki
Współcześni konsumenci zanim zdecydują się zakupić pewny produkt, zaczynają zbierać informacje o cenach, parametrach czy producentach. W pewnym momencie zostaje im tylko kilka propozycji, o których chcą wiedzieć jeszcze więcej. Z tego powodu konsumentom zależy już tylko na opinii innych osób, które posiadają ten produkt i z niego korzystają. Szukają więc informacji, opinii na różnych blogach, forach czy Facebooku.
Wszystko to wydaje nam się dość proste i oczywiste, natomiast jak wiemy każda „plotka” ma gdzieś swój początek. Czasami jednak musimy trochę wspomóc plotkarzy, tak więc w naszym artykule przedstawimy jak umiejętnie wykorzystywać buzz marketing w promocji sklepu internetowego.
Jak skutecznie plotkować?
Jeżeli decydujemy się na marketing szeptany powinniśmy podejść do niego profesjonalnie i z zaangażowaniem. Nie powinniśmy również zasypywać użytkowników zbyt dużą ilością informacji, ponieważ zostaniemy zapamiętani jedynie jako spamujące blogi czy fora. Jednak ta forma marketingu ma swoje pozytywy, gdyż jest chętnie stosowana przez różne firmy (np. jest to jedyny sposób na promocję). Warto zatem dowiedzieć się o „plotkowaniu” czegoś więcej.
Buzz marketing – do kogo powinniśmy go kierować
Jest to oczywiste, że naszymi odbiorcami są klienci czy przeciętni konsumenci. Natomiast chcemy przede wszystkim dotrzeć do osób, które promują i kreują jakieś trendy, modne wyroby (trendsetterzy).
Znani celebryci jak również blogerki zyskują większą popularność niż telewizja czy inne media. Stają się idolkami, wiele osób naśladuje ich styl, a znani projektanci zapraszają do współpracy. Wyobraźmy sobie więc, że taka znana osoba zaczyna mówić o naszym produkcie. Dzięki temu możemy odnieść już pierwszy krok do sukcesu.
Jak używać marketingu szeptanego?
Marketing szeptany występuje najczęściej w sieci, gdzie przyjmuje bardzo różne formy. Do konkretnych działań buzz marketingu w Internecie możemy zaliczyć:
– zabieranie głosu w dyskusjach prowadzonych na forach tematycznych
– komentowanie wpisów na blogach
– wystawianie opinii produktom
– komentowanie wydarzeń związanych z naszą branżą
– współpraca z zewnętrznymi stronami, serwisami
– aktywność na portalach społecznościowych
– rozmowy z mediami
– publikowanie artykułów specjalistycznych, dzielenie się wiedzą
– organizacja eventów, wydarzeń branżowych
Błędy w marketingu szeptanym
– tworzenie sztucznej dyskusji – czyli nie możemy na forum, na którym są stali użytkownicy, umieścić jednego wpisu, za pomocą którego będziemy chcieli przekonać całą społeczność o świetności oferty naszego sklepu. Powinniśmy udzielać się w już powstałych dyskusjach np. kiedy ktoś opisuje problem z łamliwymi paznokciami, możemy polecić mu artykuł, w którym znajduje się też polecenie produktu.
– niepoprawny język
– niezaznajomienie się z tematyką i promowanym produktem
– pisanie w miejscu niepowiązanym z daną dziedziną
– publikowanie postów na nieodpowiednich stronach (nieindeksowanych w Google, mało odwiedzanych lub spamowych)
– zakładanie nowych wątków bez sprawdzenia forum, kopiowanie wpisów o tej samej streści w wielu miejscach
– umieszczenie wpisów odbiegających od tematyki strony
Etyka w marketingu szeptanym
Na koniec należy podkreślić, że marketing szeptany powinien być etyczny. Nie można wprowadzać konsumenta w błąd ani działać na szkodę innych marek.
Nigdy nie wolno nam „podszywać” się pod konsumentów, którzy rzekomo polecają produkty naszej marki. Jeżeli zostaniemy zdemaskowani, ludzie zapamiętają nas jako oszustów. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady marketingu szeptanego, dzięki którym nasze działania będą etyczne.
Podstawowe zasady etycznego marketingu szeptanego
– Nie podszywajmy się pod konsumentów, którymi nie jesteśmy.
– Jeżeli wysyłamy do znanej osoby produkt, nie wymagajmy od niej, że go zrecenzuje, dajmy jej wolną rękę.
– Walka z negatywną opinią lub komentarzem – nie usuwajmy negatywnych opinii o firmie. Powinniśmy zmierzyć się z krytyką, ponieważ często to ona zawiera cenne informacje, które mogą zostać wykorzystane do poprawienia jakości produktu lub usługi. Usuwanie negatywnych komentarzy nie poprawi naszej oferty, a jedynie zagłuszy klientów i nie poprawi naszych relacji z kupującymi.
– Postawmy na dialog z klientem – prowadźmy dyskusję z klientami, słuchajmy co mają do powiedzenia i wyciągajmy wnioski aby ulepszać swoje oferty.
– Pamiętajmy o umiarze – zbyt duży zachwyt o ofercie wzbudza czujność u klientów
– Nie oczekujmy jedynie pozytywnych wpisów po podarowaniu próbki lub produktu – coraz więcej osób stawia na obiektywizm, więc wpisy mogą oprócz zalet zawierać także informacje o wadach produktu
Marketing szeptany jest doskonałą formą marketingu, która umiejętnie realizowana może przynieść wiele korzyści. Dlatego warto zadbać przede wszystkim o profesjonalnie stworzony przekaz, który sprawi, że o ofercie lub firmie będzie mówiono przez długi czas.
Podsumowując, najważniejsze jest to abyśmy pamiętali o uczciwości oraz o tym, że działania podejmowanie w ramach buzz marketingu nie mogą być sztuczne.
Sprawdź : Nowoczesne strony internetowe Rzeszów