testy strony internetowej
Testy strony internetowej

W poniższym artykule porozmawiamy sobie dzisiaj o testach stron internetowych. Takie testy pomagają nam w sprawdzeniu czy internauta będzie zadowolony ze zmian wprowadzonych w już istniejącej witrynie, czy też nowo powstałej. Możemy również sprawdzić czy wprowadzone pomysły były dobre, które najlepsze, a które najgorsze. Nawet jeśli stworzyliśmy kilka wersji stron to internauci pomogą w wybraniu tej najciekawszej lub powiedzą nam co możemy w niej jeszcze poprawić. Aby rozwiać nasze wątpliwości możemy przeprowadzić testy wielowymiarowe lub testy A/B.

Testy A/B

Najpierw zajmijmy się testami A/B. Stworzone zostały po to, aby twórca strony dowiedział się, która wersja dwóch czy większej ilości jego projektów jest lepsza.

Aby testy były wiarygodne są one udostępniane użytkownikom na tych samych zasadach. Samo badanie polega na zastosowaniu współczynnika konwersji. Dzięki takiemu badaniu będziemy wiedzieć ilu internautów, którzy odwiedzili daną stronę kupili dany produkt czy skorzystali z formularza kontaktowego. Współczynnik konwersji podajemy w procentach i jest wynikiem dzielenia liczby osób które dokonały akcji przez liczbę osób które odwiedziły stronę.

Testy te nie są za drogie. Osoba która je robi płaci tylko za koszty związane z przygotowaniem tych wersji stron które chcemy zbadać. Wyniki badania można zinterpretować dość łatwo. Wadą takiego testu choć wiemy która z wersji stron się internautom spodobała, jest brak odpowiedzi na pytanie dlaczego ta, a nie inna.

 Testy wielowymiarowe

Natomiast testy  wielowymiarowe badają różne elementy stron, które nazwiemy zmiennymi, a mogą nimi być moduły, rodzaj czcionki tekstu czy obraz na stronie. Badania wykonuje się na podstawie kombinacji tych zmiennych. Na przykład mamy dwa elementy jednego rodzaju zmiennych (np. dwa formularze kontaktowe) i dwa elementy drugiego rodzaju zmiennych (dwie wyszukiwarki). Choć mamy dwie zmienne to kombinacje wykonujemy na wszystkich czterech elementach (2×2) oraz testujemy wydajność każdej konfiguracji. Dzięki takiemu rozwiązaniu i odpowiednio zinterpretowanym wynikom możemy stworzyć optymalne strony internetowe.

Zaletą takiego rozwiązania jest zdobycie większej wiedzy na temat wszystkich zmiennych na witrynie, przez to będziemy wiedzieli które wygrywają, a które przegrywają. Choć lepiej możemy poznać te zmienne to właśnie ta duża ich ilość jest wadą tego testu. Interpretacja tak dużej ilości wyników będzie w tym przypadku dość trudna, a koszty również wysokie.

Różnica pomiędzy testami A/B oraz testami wielowymiarowymi

Dlatego jeśli chcemy wykonać test wielowymiarowy pamiętajmy, że będziemy mieć bardziej szczegółowe wyniki. Dowiemy się dlaczego właśnie ta strona internetowa jest taka dobra i jakie elementy na tym zaważyły. Natomiast w wersji A/B będziemy wiedzieć tylko która wersja danej strony internetowej jest lepsza, więc sposób wielowymiarowy choć jest droższy to zdobędziemy bardziej szczegółowe wyniki aniżeli w tym drugim przypadku.

Kiedy najlepiej się zdecydować na takie testy?

Więc kiedy najlepiej wykonywać takie testy? Czasami nie warto. Na przykład gdy nasz strona jest przestarzała i tylko wprowadzono takie zmiany aby ją uwspółcześnić. Takie zmiany wyjdą nam tylko na dobre, a tego badać nie musimy. Testy najlepiej się będą nadawać do zmian, które wprowadzamy w naszej witrynie, ale nie wiemy który pomysł wybrać, a mamy ich w głowie bardzo dużo. Możemy się na nie zdecydować również wtedy gdy projektant naszej witryny zaproponował nam kilka koncepcji i nie wiemy którą wybrać.

Więc po co to wszystko?

Testy przeprowadzamy aby sprawdzić, jakie zmiany na danych stronach już istniejących będą dla nas najlepsze. Wprowadzanie takich zmian może się przyczynić do zwiększenia ruchu na stronach, a przez to szansa na dodatkowy zarobek, czy przekazanie większej ilości swoich przemyśleń oraz wiedzy. Możemy się czasami pomylić w tym co myślimy że jest dobre, a internautom takie coś nie koniecznie może się spodobać. Dlatego też warto zainwestować w takie testy, jeśli nie chcemy ich stracić. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że zaszkodzimy sobie takimi badaniami, a wprost przeciwnie może nam to bardzo pomóc.